Warsztaty: „Jezioro to nie ogród – Dlaczego zakwit wody jest niebezpieczny”

Rzeki, jeziora, stawy są domem i ostoją dla ryb, ptaków, ssaków i owadów, a dla nas miejscem wytchnienia, relaksu,  różnorodnych atrakcji, np. pływania, kajakowania, wędkowania. 

Dawniej tereny położone w pobliżu rzek czy jezior były obszarami atrakcyjnymi dla osadnictwa. Obecnie oprócz funkcji użytkowych doceniane jest ich znaczenie przyrodnicze i społeczne. Rzeki i jeziora poprawiają bilans wodny w najbliższym otoczeniu, zwiększają retencję powierzchniową, stabilizują zwierciadło wód podziemnych i przyczyniają się do zwiększania bioróżnorodności, są również atrakcyjnym miejscem z punktu widzenia turystyki i rekreacji. 

Chcielibyśmy, aby rzeki i jeziora były czystymi zbiorniki wodnymi bez miejskich zanieczyszczeń i odpadów, związków azotu i fosforu spływających z obszarów rolniczych.  Aby ich naturalne doliny i pasy nadbrzeżnych szuwarów chroniły nas przed powodziami i zachowywały zdolność do ich samooczyszczania się.

25 lutego 2024 r. zapraszamy na kolejne warsztaty i rozmowę o tym, co możemy zrobić, aby dbać o gościnne dla nas środowiska wodne.

 

Partnerem Wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Pozostałe artykuły

Warsztaty: „Wodne ogródki w mieście”

Warsztaty: „Wodne ogródki w mieście”

Uprawa roślin w wodzie możliwa jest nie tylko wiosną i latem, ale przez cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki nowym technologiom możemy produkować żywność w ogromnych zamkniętych przestrzeniach, małych miejskich farmach i w naszych domach....

Druga edycja warsztatów: „Losy wody poza domem”

Druga edycja warsztatów: „Losy wody poza domem”

Miejska Farma Akwaponiczna i Instytut Wody - H2O SciTech zapraszają 4 lutego 2024 roku na kolejne rodzinne warsztaty „Losy wody poza domem”. Przy wspólnych laboratoryjnych eksperymentach porozmawiamy o wykorzystaniu wody, potrzebach, jej jakości i samodzielnym...